Ładowanie Wydarzenia
  • To event minęło.

Szkoła Kontemplacji w Cieszynie

Co to jest kontemplacja?

Najprościej mówiąc, kontemplacja to nie „zdobywanie” czegoś, ale odkrywanie tego, co już mamy. Uczenie cieszenia się tym, co już otrzymaliśmy. A co mamy?

Jesteśmy zjednoczeni z Bogiem. To podstawowa prawda Ewangelii. Przez Krzyż i Zmartwychwstanie Chrystusa jesteśmy trwale i dogłębnie zjednoczeni z Bogiem. W moim sercu mieszka Jezus od dnia chrztu świętego. Jestem umiłowanym dzieckiem Boga. Jestem świątynia Ducha Świętego. Ale…

Dlaczego więc tak często czujemy się oddzieleni od Niego? Dlaczego tak często nie doświadczamy Jego bliskości, ojcowskiej miłości, mocy Ducha Świętego?

Najważniejszym tego powodem jest wewnętrzny hałas i gwar. Nasz niespokojny umysł bezustannie rozważa to, co się wydarzyło; to, co może się wydarzyć; to, czego się boję, że się wydarzy; bezustannie tworzy też komentarze do sytuacji; komentarze do komentarzy. Ten wewnętrzny gwar tworzy i podtrzymuję iluzję oddzielenia od Boga. Sprawia, że zaczynamy wierzyć, że musimy „szukać” Boga, lub „zdobywać” Jego bliskość.

Dlatego tak bardzo potrzebujemy uczyć się modlitwy kontemplacji…

Jak inaczej opisać kontemplację?

Chyba najprościej zrozumieć to przez porównanie. Kiedy rozmawiam z ukochaną osobą, słucham jej i opowiadam o moim życiu, to jest to piękny obraz medytacji. W podobny sposób medytujemy w czasie modlitwy – rozmawiamy z Bogiem, mówimy mu o naszym życiu i słuchamy Go.

Jednak kiedy biorę ukochaną osobę za ręce i w ciszy wpatruję się jej w oczy, to ta radość z obecności drugiego jest analogią kontemplacji. W takim spotkaniu nie potrzebujemy już nic mówić, a jedynie cieszyć się obecnością drugiej osoby. Dlatego chrześcijańska kontemplacja jest uczeniem się odpoczywania w Bogu. Inaczej mówiąc ten rodzaj modlitwy jest prostym trwaniem w obecności Żywego Boga.

Dlatego zapraszamy Cię na wyjątkowy weekend – Szkołę kontemplacji!

Będzie to czas poznawania podstaw modlitwy kontemplacyjnej. Będziemy uczyli się co można zrobić z chaosem myśli, który przeszkadza nam na modlitwie. Poznamy sposoby angażowania naszego ciała w modlitwę, by modlić i ciałem i duchem. Będziemy uczyli się „smakować, że słodki jest Pan” (1P 2,3) i odpoczywać w Jego obecności. Będziemy też uczyli się być „tu i teraz”, bo „tu i teraz” Bóg jest z nami.

Będzie to weekend spędzony w ścisłym milczeniu. Rekolekcje rozpoczynają się w piątek o godz. 18.00 kolacją (od godz. 17.00 będzie czynna recepcja) i potrwają do godziny 13.00 w niedzielę.

W planie rekolekcji będzie czas na codzienną Eucharystia, studium (czyli dobrą lekturę), no i oczywiście teoria i praktyka modlitwy kontemplacyjnej, zwłaszcza modlitwy Jezusowej. W sobotę będzie również czas na indywidualną rozmowę lub spowiedź z kapłanem.

 

 

Start

Styczeń 12 @ 17:00

End

Styczeń 14 @ 15:00

Cost

140zł

Lokalizacja

Cieszyn
Szersznika 3
CIESZYN, Polska

Organizator

Zacheusz Cieszyn
Strona internetowa:
zacheusz.org

Udostępnij to wydarzenie