Ładowanie Wydarzenia

Podstawy Porozumienia bez Przemocy (NVC) – warsztaty wprowadzające

Kiedy? 

Piątek, 11.3. od 9.00-17.00
Sobota, 12.3. od 9.00-17.00

Gdzie? 

Klasztor Franciszkanów Cieszyn 

Cena?

280 zł + nocleg 30 zł

Wyżywienie?

we własnym zakresie

Zapisy?

Brak wolnych miejsc

Czym jest dobra, skuteczna komunikacja? Świat pokazuje nam wyraźnie, że rozumienie siebie i skuteczne porozumiewanie się z innymi ludźmi jest źródłem harmonii w naszym życiu. Tego można się nauczyć! Proponujemy wszystkim, chcącym doskonalić swoje umiejętności w zakresie empatycznej komunikacji niezwykły trening języka:

KOMUNIKACJA, KTÓRA ZBLIŻA – MIĘKKIE ROZWIĄZANIA 

DLA TWARDYCH PROBLEMÓW

 

Głównym tematem dwudniowych warsztatów wprowadzających jest poznanie podejścia Porozumienie bez Przemocy – NVC, sprawdzenie, na czym polega empatyczna komunikacja, poszukanie drogi do zrozumienia siebie i innych ludzi. Będziemy ćwiczyć sposoby, w których możemy wyrażać siebie ze szczerością i uczciwością i tak samo przyjmować innych ludzi.

Dla kogo?

Warsztaty przeznaczone są dla wszystkich, którzy chcą świadomie budować relacje – tak, aby były źródłem satysfakcji, radości i bliskości. Zawodowo będą szczególnie przydatne dla osób pracujących w działach szkoleń, działach HR, psychologów, pedagogów, psychoterapeutów i trenerów, dadzą możliwość wzbogacenia swojego warsztatu o skuteczne narzędzia pracy i przyjrzenia się swojemu stylowi komunikacji.  Świadomość daje wybór!

W trakcie warsztatów dowiesz się, jak można:

 • budować relacje oparte na zrozumieniu i empatii,
 • zerwać ze sposobem myślenia, który prowadzi do gniewu i depresji,
 • nie brać odpowiedzialności za uczucia innych ludzi i jednocześnie – brać pod uwagę ich i swoje potrzeby,
 • postrzegać rzeczywistość bez osądów i porównań,
 • zapobiegać konfliktom i rozwiązywać je, stosując Porozumienie bez Przemocy (NVC),
 • dzięki empatycznej komunikacji z innymi stać się szczęśliwszym człowiekiem,
 • rozpoznawać zakłócenia w procesie komunikacji i jak ich unikać.

Warsztaty prezentują podejście POROZUMIENIA BEZ PRZEMOCY Marshalla Rosenberga. Porozumienie bez Przemocy (ang. Nonviolent Comuniaction – NVC) jest czymś więcej, niż tylko skuteczną strategią rozmowy. Jest życiową postawą, umożliwiającą tworzenie sytuacji, w których każdy uczestnik jest brany pod uwagę, która daje konkretne narzędzia do budowania empatycznej komunikacji, co prowadzi do zrozumienia siebie i innych. Pozwala zobaczyć, jak rozmawiać z ludźmi, a nie tylko do nich mówić – a to wielka różnica. Mówiąc najkrócej – PbP (NVC) oznacza w praktyce:

MNIEJ NIEPOROZUMIEŃ, MNIEJ FRUSTRACJI, WIĘCEJ ROZWIĄZAŃ, WIĘCEJ RADOŚCI.

Zajęcia będą prowadzone z wykorzystaniem aktywnych metod warsztatowych i prezentacji. Przygotujemy niezbędne materiały szkoleniowe.

W czasie warsztatu zaprezentujemy i poćwiczymy 4 kroki empatycznej komunikacji:

 • obserwacja bez osądu
 • wyrażanie uczuć
 • identyfikowanie swoich potrzeb i potrzeb innych ludzi
 • wyrażanie próśb. które nie są żądaniem

W czterech krokach pokażemy, jak można zmienić swój styl wyrażania siebie i słuchania innych, tak aby nawiązywać szczere i otwarte relacje, oparte na wzajemnym szacunku. Zobaczymy, jak odróżnić oceny od obserwacji, odkryjemy różnorodność uczuć i potrzeb, sprawdzimy, co zrobić, żeby prośba nie była żądaniem.

Marshall Rosenberg nazwał język 4 kroków językiem żyrafy i przeciwstawił go językowi szakala.

Chcesz się dowiedzieć, dlaczego? Przyjdź na warsztaty 😊 

Opinie uczestników poprzednich edycji warsztatów prowadzonych przez Elżbietę Więcław:

…te warsztaty to była dla mnie pasjonująca podróż pociągiem, która bazowała na zaufaniu do grupy i doświadczeniu oraz wiedzy Elżbiety, prowadzącej szkolenie. Dojechałam do kilku inspirujących stacji: Uświadomiłam sobie, że każdy z nas ma te same potrzeby i że mogą być u każdego/każdej w innej kolejności usytuowane. Znalazłam możliwość szukania oceanu strategii jak dochodzić do celu z uszanowaniem siebie i innych. A na ostatniej stacji podczas tej wyprawy wiem, że chcę kontynuować podróż w świecie NVC. Dziękuję! 

Kaśka

 

Dziękuję Elżbiecie za profesjonalne podejście, zaangażowanie i niezwykłą, udzielającą się energię podczas warsztatów. Choć „coś tam” w temacie NVC już wiedziałam i starałam się w swoim życiu, stawiać na relacje z drugim człowiekiem, po raz pierwszy od bardzo dawna, uświadomiłam sobie, jak ważne w tym procesie jest zatroszczenie się i okazanie empatii – samej sobie. Dziękuję również za zrozumienie i szacunek dla trudów otwartości, za uśmiech, skupienie i za empatię… Za ciekawą i zabawną formułę zaproszenia grupy do współpracy i aktywności 🙂 Za wszelkie inspiracje, wskazówki i za zaskakującą niespodziankę, która została w kopercie…

Edyta – mama Martyny i Oliwiera 

 

DZIĘKUJE OGROMNIE za… 

…uświadomienie „szakala i żyrafy” we mnie i innych, „listę potrzeb”, „4kroki”, „ćwiczenie z wartościami”, „nazywanie uczuć”, energię, którą się podzieliła Trenerka, a ja dzielę się dalej… i nie mogę przestać!, wysłuchanie…  (poczułam się jak nigdy dotąd… brakuje mi słowa na określenie tego głębokiego uczucia które się pojawiło wtedy… może „bezpiecznie” …nie chyba po prostu „kolorowo”), za „kopniaka” do działania… do nie poddawania się… do dzielenia się… do dalszej nauki… do życia…  

…chęć dzielenia się wiedzą, swoimi spostrzeżeniami, doświadczeniami, a nawet i błędami…

…to że nauczyłam się słuchać całą sobą

…to że mogłam się znów nauczyć czegoś od innych

…przypomnienie mi, że warto być otwartym na ludzi… bo ostatnio już powątpiewałam trochę … 🙁

…przypomnienie, że trzeba dbać o relacje, które są naszym „jedynym kapitałem” i są najważniejsze w życiu. Tak po prostu:  DZIĘKUJĘ BARDZO…  

szczęśliwa mama – Grażyna 

 

Warsztaty poprowadzone w sposób bardzo profesjonalny, rzetelny i rzeczowy. Te dwa dni pozwoliły mi spojrzeć na wiele dotąd problemowych spraw z innej perspektywy, pokazały jak wiele zależy od nas. Do tego całość przeprowadzona w sposób absorbujący, ciekawy, angażujący w każdej niemal minucie. Szczerze polecam. 

Ewa

 

…ja nawet nie wiedziałam, w jakim byłam „deficycie komunikacyjnym”. Jestem zadowolona, bo naładowałam się empatią. Bardzo mnie raduje, że krąg osób dbających o relacje jest coraz szerszy. Przecież chyba chodzi o to, żeby było dobrze, a nie źle; lepiej , a nie gorzej, czyż nie???? A skoro wiadomo, jak to się robi, to działać! Z wyrazami podziwu i wielkiej sympatii –

Weronika Z.-G.

 

Nie obiecujemy szybkich rozwiązań, ale dajemy gwarancję zrobienia następnego kroku w Twoim własnym Rozwoju!

Prowadzenie warsztatów:

Elżbieta Więcławcertyfikowana przez CNVC trenerka Porozumienia bez Przemocy, mediatorka, nauczyciel-praktyk, z dwudziestoletnim doświadczeniem w pracy warsztatowej. 22 lata pracowała jako dyrektor szkoły, jest współzałożycielką niepublicznych placówek FILOMATY w Gliwicach (przedszkola, szkoły podstawowej i LO). Pracuje z radami pedagogicznymi, rodzicami, nastolatkami, grupami otwartymi, udziela także indywidualnego wsparcia. Korzysta z siły Kręgów Naprawczych jako sposobu pracy z konfliktami. Kieruje także pracą Placówki Kształcenia Ustawicznego w  Gliwicach: FILOMATA – Strefa Rozwoju. Od wielu lat prowadzi w Gliwicach grupę praktykującą NVC, która regularnie spotyka się raz w miesiącu. Sama tak mówi o sobie:

Z pasją i pokorą szukam wżyciu porozumienia, zwłaszcza wtedy, kiedy trudno jest się usłyszeć. NVC jest dla mnie w tych poszukiwaniach bardzo pomocną drogą. W szkołach FILOMATY staramy się uczyć empatii na równi ze szkolnymi przedmiotami. Aby młody człowiek stał się empatyczny i życzliwy, musi być traktowany z empatią i życzliwością. I oto jest nasza filozofia działania: potrzeby każdego człowieka są tak samo ważne i każdy ma prawo do szacunku, bezpieczeństwa, uczenia się, przeżywania emocji. Szukamy odpowiedzi na pytania, zadajemy nowe, podejmujemy wyzwania. Czasem popełniamy błędy, mierzymy się z konfliktami i SZUKAMY WSPÓLNYCH ROZWIĄZAŃ.

Wszystko da się powiedzieć. Trzeba tylko zacząć, słowo po słowie.

Javier Marias

Start

11 marca

End

12 marca

Cost

280zł

Location

Cieszyn
Szersznika 3
CIESZYN, Polska

Organizator

Zacheusz Cieszyn
Zobacz stronę dla: Organizator

Share this Event